خانه / تربیتی ، اجتماعی / پدیده ای دیگر در شبکه های اجتماعی ” خواستگاری تلگرامی “
پدیده ای دیگر در شبکه های اجتماعی خواستگاری تلگرامی

پدیده ای دیگر در شبکه های اجتماعی ” خواستگاری تلگرامی “

 پدیده ای دیگر در شبکه های اجتماعی " خواستگاری تلگرامی "

  فراگیر شدن فضای مجازی در بین خانواده ها حتی به تصمیمات بزرگی مانند انتخاب همسر و ازدواج نیز کشیده شده است. زمانی که نقش اینترنت پررنگ شد و سایت های گوناگون پا به عرصه گذاشتند ، ناگهان پدیده جدید ظهور کرد سایت های همسر یابی که غالباً بدون مجوز های رسمی فعالیت خود را آغاز کردند

یکی از دغدغه های اصلی والدین در هر نسلی این بوده است که فرزندانشان زندگی خوبی داشته باشند و با یک ازدواج موفق برای خود خانواده مستقل تشکیل دهند. به همین دلیل انتخاب عروس و داماد یکی از بزرگترین مسئولیت هایی است که بر گردن والدین گذاشته شده  است. در زمان های گذشته ازدواج جنبه ای کاملاً سنتی داشت و نقش عروس و داماد بسیار ناچیز بود در این ازدواج های سنتی در بیشتر موارد پای یک واسطه در میان بود.

این واسطه ها افرادی بودن که مویی سفید کرده و گرم و سرد روزگار چشیده بودند و اگر کسی به دنبال عروس و داماد مناسب بود قطعاً به این افراد مراجعه می کردند. در این مرحله واسطه سعی می کرد از میان موارد که می شناختند بهترین و نزدیک ترین فرد را معرفی کنند و بعد از آن مراحل خواستگاری و عقد عروسی طی می شد. در بعضی از موارد نیز واسطه ای در میان نبود و خانواده ها در بدو تولد دختری، او را برای پسرشان ناف می بردیدند و این به منزله این بود که دختر عروس آن خانواده محسوب می شد و کسی به خود اجازه نمی داد در آینده به خواستگاری این دختر برود.

پیش به سوی تغییر

بعد ها در این روند خواستگاری و ازدواج تغییراتی به وجود آمد. با اینکه هنوز واسطه ها حرف اول را می زدند ولی نظرات و خواست دختر و پسر نیز در این میان دارای اهمیت شده بود و حتی در بعضی از موارد ممکن بود دختر و پسری در جایی مانند مسیر مدرسه و یا دانشگاه همدیگر را ببینند و این  شروعی بود برای خواستگاری و ازدواج. گذشت ایام باز هم روند خواستگاری را تغییر داد. جامعه به سوی مدرن شدن حرکت می کند و ازدواج سنتی و واسطه ها نقش کمتری را در ازدواج ایفاء می کنند .

دیگر نقش دختر و پسر در ازدواج ناچیز نیست و در واقع خود جوانان هستند که تصمیم می گیرند با چه کسی ازدواج کنند در این میان رشد وسائل ارتباط جمعی نیز نقش موثری را در این تغییرات ایفا کرد.

این مطلب را بخوانید :عاشقانه هائی از جنس منطق

فضای مجازی و خواستگاری

فراگیر شدن فضای مجازی در بین خانواده ها حتی به تصمیمات بزرگی مانند انتخاب همسر و ازدواج نیز کشیده شده است. زمانی که نقش اینترنت پررنگ شد و سایت های گوناگون پا به عرصه گذاشتند ، ناگهان پدیده جدید ظهور کرد سایت های همسر یابی که غالباً بدون مجوز های رسمی فعالیت خود را آغاز کردند. و بسیاری از جوانان به امید کسب خوشبختی و یافتن همراه زندگی در این سایت ها ثبت نام می کردندکه در بیشتر موارد به انتخاب همسر نیز منتهی نمی گردید.

این شیوه انتخاب همسر از نظر خانواده های ایرانی مطلوب به نظر نمی رسد و در خیلی از موارد به دور از چشم خانواده ها صورت می گیرد. خواستگاری در تلگرام این روند مدرن شدن همچنان ادامه داشت تا اینکه پای تلگرام به مسئله خواستگاری و ازدواج باز شد.

 

نکته جالب که در این میان وجود دارد این است که اگر به این کانال ها سری بزنید در کمال شگفتی متوجه می شوید به چه میزان جوان زیبا رو و تحصیلکرده با موقعیت اجتماعی مناسب وجود دارند که هنوز نتوانسته اند همسر مناسب خود را پیدا کنند و در این جاست که این سوال پیش می آید که تا چه میزان این اطلاعات صحیح و واقعی است؟

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند انتخاب همسر از طریق دنیای مجازی و علی الخصوص در سایتها و گروه های تلگرامی نا معتبر، ممکن است از لحاظ روانی و اجتماعی افراد را دچار دردسر  نماید. و در واقع برای ساختن و داشتن یک زندگی موفق، انتخاب درست و هم کفو باید راه های صحیح  ومنطبق با واقعیات را طی کنیم.

دراین میان اگر قرار افرادی به عدم توجه  به مدل های سنتی وخانوادگی  در همسر گزینی هست  پیشنهاد ما این است که وارد دام های سایتها وکانالها نشوند واز طرح سالم وکاملا مورد تائید سایت تبیان باعنوان " طرح همسان گزینی "  شرکت و همسر خود را انتخاب نمایند

برای اطلاع از طرح همسان گزینی تبیان اینجا کلیک کنید

 

بخش تربیتی اجتماعی , برای مشاهده مطالب دیگر کلیک نمائیدبازگشت به صفحه اصلی " طوبای معرفت "

همچنین ببینید

جذابیت "شبکه های اجتمای"برای آدمهای "خود شیفته"

جذابیت “شبکه های اجتمای”برای آدمهای “خود شیفته”

جذابیت "شبکه های اجتمای"برای آدمهای "خود شیفته" آیا واقعا شبکه‌های اجتماعی برای آدم‌های خوش‌شیفته جذاب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.