خانه / اخلاق وعرفان / چگونه شهوت خود را کنترل کنیم؟ این روشها رابخوانید
چگونه شهوت خود را کنترل کنیم؟ این روشها رابخوانید

چگونه شهوت خود را کنترل کنیم؟ این روشها رابخوانید

تقویت اراده امرى است ممكن ولى نیازمند جدیت و تلاش است. بسیارى از افراد علاقه‏ مند به تقویت اراده خویش مى‏باشند. اما در همین مساله از خود سستى و بى‏ا رادگى نشان مى‏ دهند و پس از دست‏یابى به راه‏هاى تقویت اراده چند صباحى اقداماتى نموده و عقب‏ نشینى مى‏كنند. آن گاه مى‏ پندارند كه این راه‏ها كافى نبوده و در جست و جوى راهى دیگر بر مى‏ آیند در حالى كه اشكال اساسى در سستى ورزیدن خودشان مى‏ باشد.
 برخی عوامل موثر در این راستا عبارتند از:

- دعا و درخواست از خداوند با توسل دائم به ائمه علیه السلام، به ویژه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف که هر هدایتی از مجرای ایشان انجام می گیرد و هر لطفی به برکت ایشان شامل حال انسان می گردد.

-  انس فراوان با قرآن کریم و تلاوت آن و آشنایی با ترجمه قرآن و تفسیر آن و تدبر و اندیشه در معانی عمیق آن. تلاوت روزانه ی آیات و روایات بیم دهنده از آثار گناه و سختی های برزخ و روز قیامت، و تدبر در آن.


-  ارتباط پیوسته و ناگسستنی با دعاهایی که مشتمل بر بلندترین معارف عالیه و بیانگر فضایل والای اخلاقی می باشد به ویژه دعاهایی مانند مکارم الاخلاق، دعای خمسه عشر، کمیل، مناجات شعبانیه و امثال اینها.

-  ارتباط و رفت و آمد با پاکان و انسان های باتقوا و خود ساخته و علمای برجسته.

- داشتن حالت مراقبه و محاسبه اعمال هنگام خواب که این دو امر در راه کمال و بندگی خداوند دارای نقش کلیدی می باشند.
-  از بى‏كارى، سرگرمى‏هاى سستى‏ آور، پرخوابى و پرخورى جداً بپرهیزید.
 برای کنترل شهوت باید به نكات زیر توجه كنیم:

۱٫  پرهیز از نگاه نامشروع به افراد نامحرم و عكس ها و سایت های مستهجن. امام صادق علیه السلام فرمود: «نگاه پس از نگاه، در دل بیننده شهوت را مى‏ انگیزاند»، و فرمود: «نگاه، تیرى از تیرهاى شیطان است، چه بسا نگاهى كه اندوه‏هاى دراز در پى دارد».
۲٫ عدم معاشرت و دوستى با افراد منحرف و فاسد.
۳٫ انتخاب دوستان مؤمن و سالم.
۴٫  به یاد خدا بودن در همه اوقات.
۵٫ كنترل افكار و نیندیشیدن به صحنه‏هاى شهوت انگیز. هرگز فكر گناه را به ذهن خود راه ندهید و از تصور و تخیل امور جنسى و شهوانى سخت پرهیز كنید.
۶٫  ورزش به طور منظم براى تخلیه انرژى زاید بدن.
۷٫  بهره گیری از كتبى كه جنبه موعظه و بیدارگرى قلبى دارد و پرداختن چند ساعت به مطالعه این‏گونه كتب در روز.
۸٫ خود را همواره در محضر حق تعالى دانستن و او را به یقین در همه حال مراقب و بیناى به افعال خود نگریستن، « هو اقرب الیكم من حبل الورید ؛ او از رگ گردن به شما نزدیكتر است » ، « ألم یعلم بان الله یری ، آیا ‹گنهكار› نمیداند كه خدا میبیند »، « أیحسب ان لم یره احد، آیا میپندارد كسی او را نمیبیند»
۹٫  توجه به چهره كریه و زشت واقعى گناه و اینكه هر لحظه، حتی در همان لحظه گناه ممكن است مرگ فرا رسد و در آن حال خدا را ملاقات كند.
۱۰٫ هر گاه فكر گناه و وسوسه آن به ذهن آمد بلافاصله آن را از لوح ذهن خارج كردن و توجه خود را به خدا و امور شریفه مشغول داشتن. جدیت و موفقیت در این امر پیروزى بزرگى است و در واقع دفع دشمن شیطان نفس از همان خاكریز اول است. 

بازگشت به صفحه اصلیبخش اخلاق و عرفان/جهت مشاهده مطالب دیگر این بخش کلیک نمائیدبخش

همچنین ببینید

آثار خیرات وهدایای ما برای اموات

آثار خیرات وهدایای ما برای اموات

آثار خیرات وهدایای ما برای امواتاز متن روایات چنین برداشت می شود که در برزخ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.